Co to je Airsoft?
Airsoft je moderní druh vojenského sportu podobný paintballu. Je však levnější na munici, takže nemusíte počítat každou ránu. Airsoft vznikl v Japonsku,jako odpověd na výše zmiňovaný paintball. Nejprve to byly jen reálné dekorační modely,později se začaly sériově vytábět funkční modely. Průlom přinesla firma Tokyo Marui s vynálezem AEG systému ( viz níže). Cílem většinou bývá eliminace soupeřova týmu, získání vlajky, záchranná mise či podobný vojenský scénář. Oproti paintballu se nepoužívá munice s barvou, která obarví zasaženého, ale plastovo-keramické kuličky o průměru 6 nebo 8 mm a různých hmotnostech. Například pro pistole se používají kuličky s hmotností 0,12 g, ale i 0,20 g nebo 0,25 g. Pro pušky nebo samopaly jsou nejpoužívanější kuličky s hmotností okolo 0,25 g. Základní výbavou "sportovce/vojáka" jsou ochranné brýle na oči (na těch se rozhodně nevyplatí šetřit, protože chrání oči před zraněním kuličkou letící rychlostí okolo 80 m/s), zbraň na bázi vzduchovky a maskovací oblečení. Podle profesionality hráčů se pak dále můžeme setkat s granáty (petarda zalitá v kusu sádry), plynovými maskami, vysílačkami, nosnými systémy, nočním viděním aj. Hráči airsoftu se sdružují do týmů, které se liší pojetím airsoftu. Některé airsoft berou jen jako sport, ale existují i týmy, které se snaží přesně napodobovat svůj reálný vzor (existující vojenskou jednotku) - výstrojí, výzbrojí i výcvikem. Tento způsob pojetí airsoftu se nazývá military. Pověst airsoftu velmi kazí lidé,kteří si seženou dost peněz,koupí zbraň a první,co je napadne,je střílet po ostatních lidech. Zejména tohle vidím jako důvod, proč hodně lidí vnímá airsoft negativně. Je ovšem také pravda, že airsoft není moc ohleduplný k životnímu prostředí.
Zbraně
Airsoftové zbraně jsou většinou vyráběny jako modely skutečných zbraní v měřítku 1:1, takže jsou od skutečných zbraní obtížně rozeznatelné. Jsou klasifikovány jako plynové zbraně kategorie D, takže jsou prodejné až od 18 let.
Základní dělení zbraní:
Krátké manuální - Krátké zbraně, které se musejí po každém výstřelu ručně natáhnout. Fungují na principu stlačeného pístu, který uživatel ručně natáhne (pump-action). Nejlevnější kategorie airsoftových zbraní, která se vyznačuje nízkou kadencí a obvykle i dostřelem. Nejběžnější úsťová rychlost těchto zbraní se pohybuje kolem 60m/s. Používá se munice 0.12, 0.20 a 0.25.
Dlouhé manuální - Dlouhé zbraně, pro které v zásadě platí to samé co pro krátké manuály, až na to, že mají podstatně větší dostřel, občas srovnatelný i s AEG. Jsou dvakrát až třikrát dražší než krátké manuály. Uváděná úsťová rychlost těchto zbraní je maximálně 90m/s. Používá se munice 0.20 a 0.25.
Manuální odstřelovačky - Opakovací pušky. Fungující sice na stejném principu jako ostatní manuály, ale jsou to nejpřesnější zbraně, které si lze pořídit. Často cenou i úsťovou rychlostí převyšují AEG. Úsťová rychlost zbraně v základu bývá 90m/s a víc. Jdou dobře upgradovat Používá se munice 0.25 a těžší. Odstřelovačky mohou být však také plynové nebo elektrické.
Plynové - u těchto zbraní je kulička vystřelována tlakem plynu, jehož skladovací nádoba je obvykle součástí zásobníku. Převážná většina těchto zbraní je schopna poloautomatické střelby (některé starší zbraně je nutno natahovat a některé novější jsou i automatické) a má větší dostřel než manuální zbraně. Za hlavní nevýhodu těchto zbraní je považována nutnost doplňování plynu a jeho různé fyzikální vlastosti při různých teplotách. Tyto zbraně mají také nejčastěji ze všech airsoftových zbraní zabudovám zpětný ráz (Blowback), který jinak chybí. Úsťová rychlost těchto zbraní je různá, od 60m/s až po 150m/s. Tyto zbraně se však nedají téměř upgradovat.
Elektrické (AEG/AEP) - zde je píst poháněn vestavěným elektromotorem, který je napájen malou baterkou. Dostřel mají obvykle okolo 40-50 metrů (v základní verzi). Jsou obvykle relativně přesné a snadno se do nich dokupují další vylepšení (upgrade). Standartní úsťová rychlost v základní verzi se pohybuje kolem 90m/s. Používá se munice 0.25 a těžší. Patří k nejpoužívanějším zbraním.
Všeobecná pravidla Airsoftu
- Před začátkem boje se musí určit místo, kde se budou scházet mrtvoly - tzv. "mrtvoliště".
- Po celou dobu hry musí mít hráči dostatečně odolné brýle, aby odolaly zásahu iz nejsilnější přítomné AS zbraně z menší vzdálenosti.
- Ve hře platí stejný význam hodností, jako je tomu v armádě.
- Nikdo bez brýlí nesmí hrát.
Způsoby smrti v airsoftu
Zásah kuličkou - Pokud je hráč zasažen vystřelenou kuličkou do jakékoli části těla či výstroje (včetně batohů, sumek, atp.). Zásahy neplatí, pokud byla strefena zbraň či helma.
Vzdání se - Pokud nemá hráč prakticky žádnou naději na útěk či na záchranu života, může se sám vzdát. Nejčastěji to bývá, když ho k tomu někdo z nepřátelské strany vyzve.
Zásah střepinou - Pokud v okruhu 5m od hráče na otevřeném prostranství, nebo v okruhu 10 m v uzavřené místnosti dopadla imitace výbušniny, hráč je mrtvý. Dalším možným způsobem zasažení střepinou může být zasažení imitací střepiny i na větší vzdálenosti než jsou uvedené (např. sádra).
Bodnutí - Bodnutím se myslí plácnutí rukou (imitování dýky)/dotyk zbraní (imitování bajonetu). Bodnutí platí pouze v případě, kdy o útočníkovi oběť neví (tzn. nejčastěji zezadu).
Smrt
Jakmile je hráč jakýmkoliv z výše uvedených způsobů zabit (neexistuje zranění), musí zřetelně a nahlas říci "mám", zvednout obě ruce nad hlavu a jít nejkratší cestou k "mrtvolišti". Po cestě nesmí s nikým mluvit (může maximálně sdělit že je mrtvý). Pokud kolem něj stále pokračuje bitva, musí se snažit co nejrychleji dostat z palebného pole (neustále s brýlemi na očích). Na mrtvolišti může mluvit s mrtvolami, ale nesmí hlásit nic živým nebo do vysílačky.
Jelikož se často zásah nedá na 100% určit, je kladen velký důraz na čestnost hráče. Není povoleno vydávat se za mrtvého.
Zbraně
Zbraňe lze dovybavovat rozličným vybavením (optiky, svítilny, lasery,...). Tyto přídavky nejsou nijak omezeny (ovšem jestli je bude jedinec používat je už na něm).
Hráči si mohou před hrou nebo při hře vyměnit zbraně. Podmínkou ale je, že po smrti si ji mrtvý musí již vzít s sebou na mrtvoliště a nemůže ji tedy už nikomu dát (nemůže se tedy stát, že někdo zastřelí 2 lidi, kteří by drželi stejnou zbraň).
Jako granáty lze využívat různé druhy slabších výbušnin typu petardy, piráty atp. Při použití silnějších výbušnin se musí dotyčný poradit s Pyrotechnikem jednotky a velením.
Jako miny lze používat např. jednoduché trhazí provázky s malou rozbuškou, nebo jinou slabší pyrotechniku po poradě s Pyrotechnikem a velením.
Ostatní
Není povoleno jakkoliv napadat, strkat, či se jinak agresivně zachovat k jiným hráčům!
Hráči mohou používat různé zátarasy, ale pouze tehdy, když se jejich nositel zastaví (jinak se bere jako součást výstroje).
Je zakázáno využívat ve svůj prospěch mrtvé hráče jdoucí na mrtvoliště.
Je povoleno používat vysílačky, světelnou i jakoukoliv jinou komunikaci, dýmovnice atp. (ovšem do mezí, které schválí velení a případně i Pyrotechnik).
Pojmy
Zde jsou uvedeny ty nejdůležitější zkratky a pojmenování pro snazší orientaci ve světě Airsoftu.
AEG - Automatic Electric Gun (automatická elektrická zbraň)
CQB - Close Quarter Battle (boj v uzavřených prostorách)
GBB - Gas Blow Back (plynovka se systémem BlowBack)
NBB/GNB - Non Blow Back (plynovka bez systému BlowBack)
BlowBack - systém u plynových pistolí, který umožňuje zpětný pohyb závěru při střelbě
Tlačák - tlačný zásobník pro AEG, který má menší kapacitu, ale nemusí se "dotáčet" a nechrastí
Točák - natahovací zásobník pro AEG, který má velkou kapacitu, ale musí se průběžně "dotáčet" a chrastí
Hop-Up - zařízení udělující kuličce zpětnou rotaci, která narovnává balistickou křivku a podstatně zvyšuje dostřel
Semi/Auto - Jednotlivé rány / Automatický mód střelby
PMR - Personal Mobile Radio (vysílačka)
Tento koníček je finančně dosti náročný, ale pro toho, kdo mu propadne, je vynikajícím odreagováním a možností, jak najít nové přátele.
Komentáře
Přehled komentářů
Tento článek a celý tento web je good. Dozvěděl jsem se tu o AIRSOFTu plno věcí. Jenom máte něco s TOPlistem protože ukazuje nulovou naštěvovanost!
Good
(Radek Nedvěd, 19. 4. 2010 14:23)